Wycieczki Rowerowe Supraśl - Białystok

PRZYGOTOWANIA DO WYCIECZKI ROWEROWEJ

Przed wyjazdem sprawdzamy stan roweru, tj. sprawdzamy czy wszystkie śruby są dokręcone, koła napompowane, czy hamulce działaja. Należy też zadbac o stan napędu pojazdu: łańcucha i zębatek. Nejlepiej zrobić to po każdym powrocie z wycieczki, aby następnym razem rower był gotowy do jazdy. Trzeba wyczyścić zębatki i łańcuch np. ... szczoteczką do mycia zębów. Po dokłądnym przetarciu suchą szmatką, na każde ogniwo nakładamy niewielką kropelkę oleju do smarowania łańcucha, a później kilkukrotnie kręcimy pedałami. Naoliwiony rower zostawiamy na kilka godzin, po czym dokładnie zbieramy nadmiar oleju, aż do wysuszenia ogniw. Tak przygotowany łańcuch będzie pracował cicho i bez oporów.

Do wycieczki warto przygotować się, sprawdzając stan roweru, ale też wybierając odpowiednie wygodne ubranie, prowiant oraz, w miarę możliwości, zabezpieczając się przed ewentualnymi przykrymi niespodziankami, które mogą zdarzyć się na drodze.

Jeśli ruszamy w trasę po długiej przerwie i nie jesteśmy w świetnej kondycji, zacznijmy od krótkich, łatwych wypraw. Wsiadając na rower po raz pierwszy od dłuższego czasu, bez wcześniejszego treningu, wybierzmy trasę o długości maksymalnie 10 km. Przy drugiej wyprawie rowerowej możemy przedłużyć trasę o 5km. Czyli na początek 10 km, później 15, 20, 25 itd. Po kilku takich wypadach bez problemuprzejedziemy 50 km, a później nawet więcej. Rowerzysta jedzie przeważnie z prędkością ok. 15 km/h.

Bardziej wprawieni - 25 km/h. Jadąc, nigdy nie dawajmy z siebie wszystkiego już na początku trasy, by później nie zabrakło sił na powrót. nie Zapominajmy o picku i jedzeniu podczas wycieczki.